Sdílená zkušenost. Jak může paměť 20. „století válek“ pomoci 21. století? /Shared Experience. How can the memory of the 20th „century of wars“ help the 21th century? Česko-německé setkání mládeže ve Výmaru

Ve dnech 20. – 25. 10. 2024 se ve spolupráci s naší partnerskou organizací Europäische Jugendbildungs- und Jugendbegegnungsstätte Weimar uskutečnilo již druhé česko-německé setkání mládeže. 28 studentů z devíti českých středních škol a z německé školy RSplus & FOS Birkenfeld společně přemýšleli nad složitými tématy 20. století, a to jak událostí směřujících ke druhé světové válce, tak poválečných událostí v Československu i Německé demokratické republice. Zabývali se také otázkou, co formuje naše postoje a hodnoty, jaké životní zkušenosti jsou důležité pro mladou generaci, jaké hodnoty dnešní mladé lidi napříč evropskými státy spojují. Konkrétně jsme si důsledky porušování lidských práv a lidské důstojnosti ukázali na příkladech nacismu a socialismu v Československu a NDR. Společně jsme hledali odpovědi na otázky, co vede jednotlivce k tomu, aby riskovali své životy či ztrátu svobody a proti vystupovali? Máme si tyto etapy historie připomínat a pokud ano, proč?

Během šesti dnů se účastníci setkání seznámili s historií města Výmar, absolvovali přípravu a následnou prohlídku památníku v bývalém KT Buchenwald, v Památníku a vzdělávacím centru Andreastrasse v Erfurtu, kde byla vazební věznice německé tajné policie Stasi, je expozicí a tématy, které centrum nabízí, provedl jeho ředitel dr. Jochen Voit, který zároveň moderoval diskusi s pamětníkem Horstem von Guillfeldtem.

Atmosféra setkání byla skvělá a všem účastníkům i spolupracovníkům velice děkujeme.

Akce se uskutečnila v rámci projetku Sdílená zkušenost podpořeného Českoněmeckým fondem budoucnosti a programem Erasmus+.