
Měsíc: Leden 2025
-
Žákovská konference Sdílená zkušenost a paměť 20. století
Číst více: Žákovská konference Sdílená zkušenost a paměť 20. stoletíMotto: „Často se mi zdálo, že můj strýc bojoval za Československo zbytečně. Pomáhal Československo osvobodit, aby v něm lidé byli svobodní. Vojáci, kteří osvobozovali Evropu, věřili, že bojují za lepší společnost, která už nebude ponižovat lidi jiné barvy pleti, kultury nebo vyznání. Jak je možné, že s tím po víc jak 70 letech stále bojujeme?“…
-
Sdílená zkušenost. Jak může paměť 20. „století válek“ pomoci 21. století? /Shared Experience. How can the memory of the 20th „century of wars“ help the 21th century? Česko-německé setkání mládeže ve Výmaru
Číst více: Sdílená zkušenost. Jak může paměť 20. „století válek“ pomoci 21. století? /Shared Experience. How can the memory of the 20th „century of wars“ help the 21th century? Česko-německé setkání mládeže ve VýmaruVe dnech 20. – 25. 10. 2024 se ve spolupráci s naší partnerskou organizací Europäische Jugendbildungs- und Jugendbegegnungsstätte Weimar uskutečnilo již druhé česko-německé setkání mládeže. 28 studentů z devíti českých středních škol a z německé školy RSplus & FOS Birkenfeld společně přemýšleli nad složitými tématy 20. století, a to jak událostí směřujících ke druhé světové…
-
Příběhy odvahy a místa paměti
Číst více: Příběhy odvahy a místa pamětiSrdečně Vás zveme na prezentaci výsledků studentských projektů “Sdílená zkušenost v lokální historii” a “Ženy v protinacistickém odboji”, která se koná u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Kdy? 28. ledna 2025 od 17 hodin Kde? v Klubovně Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí 1, Praha 1. Cílem projektů bylo…
Hledat
Populární články
-
Studentská konference v Písku a Letech – ohlédnutí
Ve dnech 7. až 9. 4. 2025 se uskutečnila mezinárodní studentská konference Sdílená zkušenost a paměť 20. století. 31 mladých lidí z České republiky, Německa a Slovenska a jejich 5 učitelů se během tří dnů věnovalo hlubšímu poznání vztahů mezi většinovou českou a československou společností a romskou menšinou v průběhu 20. a 21. století. Během prvního dne…
-
Knihovna Eveliny Merové – Evelina Merová Library
Ve čtvrtek 3. dubna 2025 otevíráme Knihovnu Eveliny Merové. Původ a zaměření knihovny: Základ knihovny tvoří 90 publikací z pozůstalosti paní Eveliny Merové, přeživší holocaust a autorky knihy Opožděné vzpomínky, které jsme dostali darem od dcery paní Merové Iriny Najmark. Knihy jsou zaměřené na tematiku holocaustu, druhé světová války a pod. Řada z nich má…
-
Příběhy odvahy a místa paměti holocaustu
Slavnostní prezentace výstupů projektu Sdílená zkušenost jako součást lokální historie proběhla v úterý 28. ledna 2025 Městské knihovně v Praze. Akci jsme pořádali u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Úvodní část večera patřila prezentaci projektu Neslyšené příběhy žen – ženy v protinacistickém odboji organizace Antikomplex. Po následném představení projektu Sdílená zkušenost proběhla panelová diskuse,…