Dne 2. srpna si každoročně připomínáme Mezinárodní den památky obětí holokaustu Romů a Sintů. Tento den je spojen s tragickou nocí z 2. na 3. srpna 1944, kdy byla nařízena hromadná likvidace tzv. cikánského tábora ve vyhlazovacím koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau. Během několika hodin bylo tehdy zplynováno zhruba 4 300 romských mužů, žen a dětí, kteří pocházeli mimo jiné i z území současné České republiky. V letošním roce si připomínáme již osmdesáté výročí této tragické události, která byla jednou ze zlomových okamžiků nacistické genocidy evropských Romů a Sintů.
Naše organizace se připojuje k této připomínce a uctívá památku všech obětí. Chceme tímto vyjádřit náš hluboký respekt a úctu vůči těm, kteří trpěli a zemřeli během tohoto tragického období. Zároveň chceme připomenout, že za druhé světové války bylo mnoho Romů a Sintů, kteří se po celé Evropě aktivně postavili nacismu a bojovali proti němu různými způsoby. Tito lidé se, často s neuvěřitelnou odvahou a odhodláním, zapojili do odboje, pomáhali zachraňovat životy, nebo bojovali v armádách spojenců.
Jedním z nich byl také Imrich Horváth (1912-1977), který pocházel z Košicka patřícího za druhé světové války k Maďarsku. Jako mnoho tamních romských mužů musel nastoupit do pomocné jednotky maďarské armády, s níž se dostal na východní frontu, kde padl do sovětského zajetí. Koncem roku 1943 se přihlásil do československé exilové armády a s ní se následně na Slovensku zúčastnil mimo jiné bojů v rámci tzv. karpatsko-dukelské operace a bojů na podporu Slovenského národního povstání. Po zbytek života žil v Plzni, přičemž za svou válečnou činnost obdržel několik významných státních vyznamenání, jako například Pamětní medaile československé armády v zahraničí a Československý válečný kříž 1939.
Příběh Imricha Horvátha je jedním z těch, s nimiž pracujeme v rámci našeho vzdělávacího projektu „Sdílená zkušenost. Osobní příběhy v místní paměti / Shared Experience. Personal Stories within the Local history” podpořeného německou nadací EVZ – Erinnerung, Verantwortung, Zukunft, dále Česko-německého fondu budoucnosti a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Cílem projektu je motivovat především mladé lidi k zájmu o naši společnou moderní historii a její kritické zkoumání. Připomínání individuálních příběhů, jako je ten Imricha Horvátha, nám pomáhá si uvědomit, že statečnost a odhodlání jednotlivců mohou mít dalekosáhlý dopad nejen na naše kolektivní dějiny ale i současnost.